Dobozi István: Protekcionista lesz-e Biden?
Trumpnak Amerika volt az első - az új elnök sem mond mást, csak udvariasabban.
Trumpnak Amerika volt az első - az új elnök sem mond mást, csak udvariasabban.
Minél hamarabb feledtetni akarja Donald Trumpot a hivatalba lépő Joe Biden amerikai elnök, aki gyors változást hozó rendeletekkel indított, s a válságkezelést és a demokraták céljait ötvöző költségvetési csomaggal igyekszik kezelni a járványt és a gazdaság bajait.
Az Egyesült Államokban visszaszorult a tekintélyelvűség, Lengyelországban viszont továbbra is megmaradt Duda elnök alatt, aki Orbán Viktor bűntársa, így Varsó a Brexit után a következő súlyos gondot jelenti az EU számára. Ezt a spanyol El Paisnak mondta Anne Applebaum, világhírű történész-publicista.
Miért nem sikerült megvédeni a washingtoni törvényhozást? Miért láttatták sokan bohócoknak az erőszakos szélsőségeseket? Masha Gessen szerint azért, mert a rendszer képviselői magukhoz hasonlónak tekintették az ostromlókat. A publicistát, a New Yorker magazin munkatársát a helyes szóhasználatról, a sebek begyógyítását ígérő retorikáról és a magyar párhuzamokról kérdeztük.
Hiába tessékelték volna ki a demokraták Donald Trumpot idő előtt a Fehér Házból, a Capitolium ostroma sem rövidítette le az amerikai elnök mandátumát. Az általa felhergelt tömeg viszont marad, és válaszokat követel vélt és valós sérelmeire
Ahogy Orbán Viktor, úgy Donald Trump is arra építette politikáját, hogy vagyunk "mi" és vannak "ők", utóbbiak ellen pedig minden megengedett - így vélekedik a szerdai események tükrében az amerikai elnök politikájáról a Harvard Egyetem politológiaprofesszora.
Amerika meg tudja védeni magát a pszichopatáktól. De hogyan nézne ki a saját Capitoliumunk ostroma Orbán bukása után?
Az elektori szavazatok számlálásának napjára, a szerinte elcsalt elnökválasztás ellen hívta harcba a híveit Donald Trump, és ők hallgattak rá. Az eredmény megdöbbentő látvány volt, ahogy a kongresszusi rendőrség sorait félresöpörve a Trump melletti tüntetők betörtek a Capitolium épületébe, ahonnan ki kellett menekíteni a képviselőket és a szenátorokat. A példátlan szerdai események még nem tudni, milyen nyomot hagynak az amerikai demokrácián, politikán és a republikánus párton.
Ha vadnyugati történet lenne, egy végső tűzpárbajban mérkőznének meg az elnökségért Donald Trump és még mindig kitartó maroknyi republikánus szövetségesei a demokratákkal. De a politikai arénában is az alkotmányosság határait feszegető, elkeseredett küzdelmet hozhat Washingtonban január hatodik napja.
Donald Trump csak meglovagolta és az egész világon fölerősítette a populizmus hullámát, amely a távozásával csillapodhat, de eltűnni nem fog.
Kormányzati és szakmai tapasztalattal bíró jelölteket nevezett meg adminisztrációja eddigi tagjainak Joe Biden megválasztott elnök, aki nem ott folytatja, ahol Barack Obama abbahagyta, és nem fordít vissza mindent, amit Donald Trump meglépett.
Polgári és büntetőeljárások fogadhatják az elnököt, amikor mandátuma lejártával elveszti mentességét, ám az politikai döntésen múlhat, hogy precedenst teremtve megpróbálják-e bíróság elé állítani.